foto12Vízhez szoktatás

„Nézd anya! Olyan, mint egy halacska.” – szólt 3 éves kislányom, mikor meglátott egy képet az egyik „babaúszó” porontyról. Azt hiszem ezzel el is mondta a lényeget: a víz lételemük, otthonosan mozognak benne és élvezik.
Napjainkban egyre népszerűbbek és „ismertek” a babaúszó tanfolyamok. A legtöbb esetben még sincsenek tisztában az emberek, az elnevezés valós tartalmával. Bár világszerte sokféle nézettel találkozhatunk a téma kapcsán, a kisbabák vízhez szoktatása minden esetben a pontos kifejezés.
A lényeg megegyezik. Ez egy szakember által irányított rekreációs program, szülő és gyermek részére egyaránt, amely vízben zajlik és a babák fejlődését eredményezi. Olyan egészségnevelési és mozgásfejlesztési módszer, amely egyben élvezetes és örömteli játék, ahol 100%-ig a babára koncentrálunk! (Hiszen valljuk be, olyan szituáció, a (szárazföldi) hétköznapokban, hogy közel egy órán keresztül kizárólag a kisbabánkkal foglalkozzunk telefonálás, vagy egy kötelezően megoldandó feladat elvégzése nélkül, szinte elő sem fordul!)

 

Tény, hogy a kicsiket világrajövetelük előtt 9 hónapon át a magzatvíz védi, így joggal feltételezzük, hogy számukra a vízben való lét nem ismeretlen. A babák fejlődésüknek korai szakaszában, minden ráható ingerből tanulnak – így működik a vízben is.
Tény az is, hogy míg a 6-8 hónapos korig működő (velünk született) úgynevezett búvárreflex segítségével biztosan víz alá vihetőek a csecsemők anélkül, hogy vizet nyelnének, addig egy éves kor után erre már nem alapozunk.
A tények azonban, nem befolyásolják a végeredményt (csak a módszereket). Mutassuk meg gyermekünknek a szabadon lebegés élményét és az egészséges élet felé vezető legegyszerűbb utat. Megismerik és megszeretik a vízi létet – minden esetben (amit csak az nem szeret, aki nem ismeri igazán)! A cél, egy új mozgástér felfedezése, melyben játékos, rávezető feladatok segítségével juthatunk el az úszás alapjaihoz (pl. a tudatos légzésszabályozáshoz).

A rendszeres foglalkozások, a fokozatosan felépített játékos feladatok komplexen hatnak a gyermekek testi fejlődésére, ami, mintegy kölcsönhatásban működve, szellemi fejlődésüket, és koordinációs képességeiket is fejleszti. A „babaúszás”:

  • Biztosítja a közös játék, az abszolút odafigyelés és együttes tanulás élményét.
  • Támogatja a feltétlen bizalom erősödését.
  • Segíti a mozgásfejlődést, hiszen a vízben ható erők (közegellenállás és felhajtó erő) lehetővé teszik a babák számára is, hogy minden aprócska izomcsoportjuk működhessen, fejlődhessen (mind egészséges csecsemőknél, mind hiper-,vagy hipotóniás gyermekeknél egyaránt. – Súlyosabb esetekben hidroterápiás kezelések szükségeltetnek, DE a vizes foglalkozás minden esetben jót tesz!).
  • Az intenzív mozgás (amely csecsemőkorban kizárólag a vízben valósítható meg) edzi a szívet, fejleszti a gyermek izom-, ízületi-, és csontrendszerét, s a kicsik étvágyát és alvásigényét is pozitívan befolyásolja.
  • A kis testükre nehezedő hidrosztatikai nyomás segítségével erősödik légzőszervrendszerük is, ami elősegíti a ki-, belégzés hatékonyságát – gyakorlatban, pl. segíti az orrkifújás megtanulását is (a „szeretett” orr porszívózás helyett).
  • Segít a baba úgynevezett önmentő képességének kialakításában.
  • Ahogyan egy sportoló szervezete ellenállóbbá, erősebbé válik a rendszeres sportmozgás hatására, úgy válik a „vizes” baba szervezete is egyre erősebbé.

Úszásoktatás

Az úszásról csak pár szót ejtenék, hiszen annak jótékony hatásai köztudottak. A vízben működő erőhatásokat kihasználva a vázrendszer megterhelése nélkül erősíthető az izomzat Az egyre gyakrabban előforduló tartáshibák megelőzésében és korrigálásában is jelentős szerepe van az úszásnak. Használjuk többek közt a prevenció, a rekreáció és a rehabilitáció területein, de van, akinek az életet jelenti.
Egyet ne felejtsünk! Soha nem késő úszni tanulni! – persze a mondás ez esetben is megállja a helyét: minél előbb, annál jobb! – és annál könnyebb