foto6

Vízhez szoktatás első lépései a nagykádban

A honlap megírása közben tudatosult bennem, hogy a kiskádat (a két gyereknél összesen) csak 20 napot, ha használtuk. A köldökcsonk leesése után azonnal „ugrottunk” a nagykádba. Nem is tudom, ki várta a fürdést jobban mi, vagy a babucik – de talán mindenki, hiszen ez volt a nap fénypontja.
Egy kis torna és masszírozás a finom melegben, azután irány a nagy kád – és a közös fürdés.
A nagykádas „úszkálások” alapelvei:

  • nyugodt állapot (nem éhes , nem álmos és nem is fáradt a kisbaba) és mi sem rohanunk!
  • megfelelő hőmérséklet (mind a levegő, mind a víz tekintetében) – legyen melegünk a szobában rövid ujjú felsőben és a fürdővíz is kellemes 36-37 °C-os legyen.
  • a nagykádban óvatosan, stabilan (végül már csak a tarkójánál) tartva babánkat, megmutathatjuk neki, hogy milyen érzés a vízben lebegni – alkalmanként növelve a fürdővíz mennyiségét.
  • beszéljünk hozzá kedvesen és nyugtatóan.
  • ügyeljünk a kádba való biztonságos ki-, beszállásra
  • figyeljünk az időre, mert a kicsinyeink hamar elfáradnak (5-15 perc).

A nagykádban, a fentiek szem előtt tartásával, Te is tanítgathatod kisbabádat, csak légy mindig türelmes és óvatos! A foglalkozásokat akár az első hónapban is elkezdhetitek (a köldökcsonk leesése után).

Azonban, ha mégis szeretnél egy kis segítséget, vagy ezeken már túl vagytok, és úgy gondolod, hogy már kicsit „komolyabb” feladatokat is csinálnátok a kádban – keressetek, szívesen segítek.

Vízhez szoktatás kicsiknek és nagyobbaknak egyénileg (babaúszás).

Habár a mi családunkban fel sem merült a vízhez szoktatás lehetősége, hiszen gyermekeim ki sem szoktak a vízből – duplán úsztak, ők a magzatvízben, én meg velük együtt az uszodában. Azután megismerkedtek a nagykáddal és természetesen a fröcskölős zuhannyal is – de mi még a csapban is fürödtünk, nem csak a kezünket mostuk meg benne! A víz simogatását és csiklandozását minden formában kipróbáltuk. Azonban munkám során naponta szembesülök vele, hogy ez nem mindenkinek ilyen egyszerű. Persze ez nem baj! – hiszen minden ember más, szülők is és babák is.
Mi (babaúszó oktatók, úszóoktatók és edzők) azért vagyunk, hogy megismertessük és megszerettessük a vizet mindenkivel. A vízben működő fizikai erőhatásokat (közegellenállás, felhajtóerő) kihasználva játszva fejleszthetjük a gyerekeket, fejlődésben lévő vázrendszerük megterhelése nélkül. Az ösztönzőleg ható kiemelt figyelem és az otthoni megszokott környezet magabiztosságot adó érzése mellett, tanulhatják meg a kicsik a medencék, nagy vizek kivánta protokollt. A felelősségünk nagy, mert a víznek hatalmas ereje van! Fontos szerepet játszik az egészség megőrzésében, a gyógyulásban, a fejlődésen, a pihenésben, lehet benne játszani és sportolni, DE – Petőfi szavaival élve-„Azért a víz az úr”!

Egyéni, vagy kiscsoportos (2-3 fő) úszásoktatás (3-9 éves kor).

A megfelelően irányított korai vízhez szoktatás, lerövidítheti az úszástanulás folyamatát és egyúttal jó alapot szolgáltat hozzá. Az úszás pedig a prevenció legfontosabb eszköze!
Úszásoktatásról először csak 3-4 éves kor körül beszélhetünk, amikor az ideg-izom koordináció megérett arra, hogy a gyerekek képesek legyen a feladatok szabályos végrehajtására. Az életkori sajátosságoknak megfelelően folyamatosan fenntartani az érdeklődést csakis teljes odafigyeléssel lehet. Szeretettel és játékkal, következetesen, szinte észrevétlenül tanulnak meg úszni!

Az úszás nemzeti sport hazánkban, s már a kisbabákkal való vizes foglalkozásokat is több, mint 25 éve „honosítottuk”! A napjainkban Magyarországon működő „úszóiskolák” és „babaúszó iskolák” sok gyermek és szülő számára kínálnak lehetőséget arra, hogy szaktudásuk segítségével egy boldogabb, teljesebb és szabadabb életet élhessenek a „kis tanítványok”. A foglalkozásokat ezen hazai, és külföldi ismertanyagokat felhasználva egyéni igényeknek megfelelően alakítom – hiszen, mint már említettem, nem vagyunk egyformák. Ami az egyik ember(ké)nek természetes, az a másiknak kihívás, és fordítva.
Így van ez a nyelvhasználattal is, ezért az órák a valós igényekhez alkalmazkodva, angol vagy magyar nyelven zajlanak.